Regionálne osvetové stredisko v Komárne pripravilo workshop Metodika ľudových tancov Podunajska II. zameraný na najnovšie poznatky z metodiky výučby ľudového tanca, informácie o vývoji tanečných tradícií v regióne Podunajska, ich princípy a vnútornú štruktúru.
Hlavným cieľom projektu bolo poskytnúť doplnkové odborné vzdelávanie formou troch jednodňových workshopov a jedného víkendového sústredenia pre vedúcich folklórnych kolektívov a pedagógov ľudového tanca Nitrianskeho kraja. Na seminároch sme sa venovali metodike výučby tanečného folklóru vo folklórnych kolektívoch pre deti, mládež a dospelých, metodike nácviku ľudového tanca, jeho analýze a tanečným motívom, princípom a vnútornej štruktúre tanca, improvizácii v tanečných choreografiách. Vďaka novým odborným poznatkom budú mať pedagógovia možnosť efektívnejšie pracovať vo svojich folklórnych kolektívoch, zavádzať nové choreografie typické a autentické pre región Podunajska.
Garantom a lektorom projektu bol István Katona, folklorista, tanečník, choreograf, pedagóg a etnológ, v rokoch 1983 – 1987 umelecký riaditeľ a choreograf vo folklórnom súbore Mladé srdcia, dnes známe ako Tanečné divadlo Ifjú Szivek v Bratislave.
Víkendové sústredenie sa uskutočnilo 7. – 8. septembra 2019 v priestoroch Kultúrneho parku Arpáda Fesztyho v Martovciach.
Hlavný partner projektu
Z verejných zdrojov podporil