VFFV 2023
Regionálne osvetové stredisko v Komárne srdečne pozýva na 5-dňový umelecký workshop zameraný na vzdelávanie amatérskych umelcov odborníkmi, ich inšpiráciu do budúcej tvorby v oblasti výtvarného umenia, fotografie a filmu na území Nitrianskeho kraja pod názvom VFFV 2023 (Vzdelávame fotografov, filmárov, výtvarníkov), ktorý sa koná v rámci projektu KREATIV 2023.
Termín: 03. 07. 2023 – 07. 07. 2023
Miesto: Vintop Karko, Pivničný rad, Búč (okres Komárno)
Lektori:
Výtvarné umenie:
Marian Lacko (výtvarné umenie) – výtvarník, grafik, ilustrátor, riaditeľ Základnej umeleckej školy v Rimavskej Sobote aj vedúci učiteľ výtvarného a literárno-dramatického odboru. Je autorom projektu umeleckých workshopov LETAVY, ktoré viac ako 30 rokov pripravuje a organizuje. Vytvoril ATRIUM ART, festival divadla a hudby, ktorý sa realizuje na nádvorí Reduty „Čierny orol” na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote.
Workshop
Grafika pre všetkých aj pre negrafikov…
– Kreslenie v tme – Maľovanie vo svetle
– Maľovanie v tme – kreslenie v tme/svetle
– Monotypia z prírodnín – otlačky všetkého čo nájdem
– Monotypia z igelitu a textilu
– Monotypia z otlačkov látok
Richard Aradský (priestorová tvorba) – venuje sa sochárskej a objektovej tvorbe (voľná výtvarná tvorba, sochárska tvorba, sympóziá, urbanistické riešenia), tiež priemyselnému dizajnu (navrhovanie a realizácia kamenných úžitkových prvkov, interiérových, exteriérových doplnkov, dlhoročná spolupráca s kamenárskymi firmami). Svoje zručnosti odovzdával aj mládeži ako pedagóg (SUŠ L. Bielika Levice – propagačné výtvarníctvo), aktuálne pôsobenie SŠUP Kolárovo. Propagačné výtvarníctvo učí v ZUŠ Dunajská Streda.
Workshop
– Výtvarný prúd Umenie v prírode (Nature art) – prednáška
– Workshop zameraný predovšetkým na prácu v prírode, vytváranie objektov, sôch, štruktúr, rastrov z prírodných materiálov, autenticky nájdených v pracovnom teréne
– Fotografovanie a prezentácia vytvorených prác
– Možnosť kombinovať individuálnu tvorbu účastníkov s workshopom
Fotografia:
Gabriel Kosmály (umelecká fotografia) – výtvarník, fotograf a pedagóg na ŠUP L. Bielika v Le-viciach. Venuje sa vlastnej tvorbe, lektorskej a porotcovskej práci aj v medzinárodnom meradle. Je spoluorganizátorom fotografického festivalu Dni fotografie v Leviciach. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach na Slovensku, ale aj v zahraničí. Je riadnym členom MFSZ v Maďarsku. Samostatne vystavoval okrem Slovenska v Maďarsku, Nemecku, Čechách, Belgicku, Anglicku, Poľsku a Číne. Žije a pracuje v Leviciach.
Workshop
– Minútové sochy, vizualizácia nainscenovanej postavy, alebo portrétu.
– Chvála symetrie – vizuálne etudy, vychádzajúce z krehkej rovnováhy obrazu.
– Portrét inak. Fotografovanie zábleskovým systémom v exteriéri
– Inscenovaný príbeh. Obrazový fotografický scenár.
– Dotvorenie a finalizácia rozrobených tém, tlač výstupov /hotových prác/ pre záverečnú výstavu
Film:
Stanislav Králik (film) – dokumentarista, spolupracovník RTVS, Českej televízie a Mestskej televízie v Komárne. V roku 2015 sa stal laureátom prestížneho ocenenia študentskej osobnosti akademického roka 2013/2014 v kategórii umenie pre jeho výnimočnú prácu v žánri dokumentárny film. Momentálne pôsobí ako doktorand na Katedre filmovej dokumentárnej tvorby, Fakulty dramatických umení, Akadémie umení v Banskej Bystrici.
Workshop
– Ako začať – príprava na natáčanie (prednáška s workshopom)
– Tvorba dokumentárnej reportáže (prednáška s workshopom)
– Hraný film (prednáška s workshopom)
– Strih (prednáška s workshopom)
Odborný dohľad:
Tímea Szabó Csekei – historička umenia, Komárno. Štúdium ukončila na Filozofickej fakulte Univerzity Loránda Eötvösa v Budapešti, odbor dejiny umenia.