Hogy tanultunk táncolni
A hazai és külföldi helységek különféle kulturális rendezvényein előforduló hagyományos folklór mögött, a népművészeti csoporttagok munkáján kívül az őket rendezvényekre felkészítő egyének és közösségek erőfeszítései is rejtőznek.
Az amatőr művészek részére, kik által a folklór a nézőkig eljut, a Komáromi Regionális Művelődési Központ Dunamente néptánc módszertana IV. elnevezéssel ciklikus oktatási rendezvényt valósított meg. A folklórcsoport tagjai és vezetői képzésére, szakképzett oktatók által, három egynapos és egy kétnapos összpontosítás formájában, nyilvános forrásokból a Művészetet Támogató Alap pénzügyi támogatásával, a KREATIV 2023 pályázat keretén belül került sor.
Az elméleti moduloknál és a gyakorlati tevékenységeknél a résztvevők új információkat szerezhettek a néptánc témakörében, annak alapvető osztályozásában, a kellő dokumentumok és források elérésének lehetőségében, melyekből saját munkájuk folytatásában meríthetnek. Középpontban főleg a madari, a búcsi, a bogyaréti és az izsai táncok voltak. A rendezvény zárása a népzene kísérte táncos improvizációknak és a 43 nem professzionális folkloristát érintő befejezést igazoló bizonyítványok átadásának szólt.
A résztvevők közös ismérve a hagyományos népi kultúra értékeihez való természetes kapcsolatban, valamint szabadidejük alatt az új ismeretek és készségek elsajátítása iránti akaratban volt. A régiók különbözőségének, a néptánc-történet új információkon keresztül való megismerése arra ösztönzi őket, hogy az elnyert tudást ne csak a saját együtteseiknek, hanem a tágabb környezetüknek is átadják.
Nyilvános forrásokból a Művészetet Támogató Alap finanszírozta
írnok
Tel.: 035/ 760 3783
Mob.: 0918 940 648
E-mail:
tamara.batorova@ros-komarno.sk
batorova.osveta@gmail.com