Blog

A VFFV keltette új ihletek

A Regionálne osvetové stredisko v Komárne – Regionális Művelődési Központ, Komárom július első hetével negyedik alkalommal indított nyári alkotói műhelyfoglalkozást a képzőművészek, a filmesek és a fotográfusok részére, figyelve a szakértők általi oktatásukra és a jövőbeli művészeti tevékenységük ösztönzésére. A KREATIV 2024 elnevezésű pályázat VFFV 2024 cím alatt futó részképzését a legfőbb partner, a Művészetet Támogató Alap nyilvános forrásainak és Nyitra Megye Önkormányzata pénzügyi támogatásával sikerült megvalósítanunk.

 Az alkotásunk központja már hagyományosan a Komáromi járás Búcs községe, azon belül a Vintop Karkó Táborhelye, mely ötnapos otthonként biztosította az amatőr művészek fantáziájának teljeskörű szárnyalását.

A kísérleti fényképészet rejtelmeibe Szőke Erika, vizuális művész, fotográfus vezette be a résztvevőket, aki gyakran szokatlan, újító eljárásokat alkalmaz, miközben múlékony tárgyakat, ritkaságokat hoz létre. Irányítása alatt a fotósok a fényképezőgép használata nélkül rendhagyó technikákat próbálhattak ki, mint a napfénymásolat, az antotípia, a kéknyomat vagy a fitogram.

 Ferdics Béla a konceptuális és a minimalista törekvések, valamint a tájművészet elemeit ötvöző számos kortárs művészeti irányzat képviselője, aki a tanítványaival közösen vizsgálta a háromdimenziós szerkezetek arányos, illetve aránytalan tagoltságának alapelveit, valamint a tárgyak zárt és nyitott környezetben való térbeli lehetőségeit. Alkotási tevékenységüket a természeti szobroknak, a térkompozíciónak, a természetnek és a környezetvédelmi művészetnek szentelték.

A kerámia alkotóműhelyét Nagy Csilla, az agyagba életet lehelő oktató, képzőművész vezette. A legnagyobb létszámmal rendelkező csoport került a védőszárnyai alá, akikkel az agyag, a sgraffito és a mishima ősi formázási és díszítőtechnikájának titkait osztotta meg. Érdekesség, hogy ezen eljárások eredete a mai Kórea 16. századi Yi-dinasztia idejére nyúlik vissza.

A filmműhely a fiatal filmeseket Králik Stanislav dokumentumkezelő és pedagógus vezetésével segítette a játékfilm irodalmi forgatókönyvtől a technikai forgatókönyvig való témakidolgozásának, a gyártásnak, a napi felvételek vágásának, a szerkesztés felépítésének, illetve az audiovizuális utómunkálatok megtanulására. Pénteken, az összes alkotóműhely bemutatónapján előadták az O.K. (Oliver & Kaja) című játékfilmet, a VFFV 2024 tudósítását, a VA(D)GYOK elnevezésű arcképet és a Levél szeretteinknek című kísérleti filmet.

A rendezvény szakmai felügyeletét Szabó Csekei Tímea művészettörténész biztosította. Értékes ismeretei és tudása által az alkotói hét folyamata számos új ötlettel és ihlettel gazdagodott.

E rendezvény segíti az amatőrök kreativitásának fejlesztését, lehetővé teszi számukra, hogy érzéseiket és gondolataikat a média különböző válfajai által kifejezhessék, továbbá, hogy az önfejlődésük és a sikereik megfigyelésével technikai készségeiket gyarapíthassák és önbizalmukat növelhessék. A művészeti alkotás alkalom a résztvevők számára szabadidejük teljeskörű kihasználására, így tartalmas, a mindennapi létet gazdagító tevékenységre tesznek szert. Ezen elfoglaltságok kedvező hatással vannak a lélek egészségére, oldják a stresszt és elősegítik az érzelmi egyensúlyt. A jelenlevők derűlátó visszajelzései ösztönöznek minket az „Rmk-n” a további évfolyamok tervezésére, így örömmel várjuk a kreációs pillanatokat 2025-ben is.

Nyilvános forrásokból támogatta a legfőbb partner, a Művészetet Támogató Alap

O. K. Oliver & Kaja

Mačicová Jana
a művészet, a fényképészet, a film, a kreatív műhelyek, klubok és szakkörök és a marginalizált csoportok metodikusa
promóciós munkák

propagačné práce

Tel.: 035/ 760 3783
Mob.: 0918 940 648, 0907 218 172

E-mail:
jana.macicova@ros-komarno.sk
osveta.vff@gmail.com

document.getElementById("from").setAttribute("autocomplete", "off"); document.getElementById("to").setAttribute("autocomplete", "off");