VFFV 2021 – fotográfusokat, filmeseket és képzőművészeket oktattunk
A Komáromi Regionális Művelődési Központ az amatőr művészek szakértők általi oktatására és a jövőbeli képzőművészeti, fényképészeti és filmes tevékenységük ösztönzésére fókuszálva 3 napos alkotói műhelyfoglalkozást szervezett. A VFFV 2021 cím alatt futó, a fotográfusok, a filmesek, a képzőművészek edukációjára irányuló képzés a KREATIV 2021 elnevezésű projekt keretén belül a Nyitra megye amatőr alkotói részére valósult meg. Az eseményt nyilvános forrásokból a legfőbb partner, a Művészetet Támogató Alap finanszírozta.
A művészetoktatási programsorozat 2021. július 5. és 7. között zajlott a búcsi (Búč) Vintop Karkó helyszínén, melynek festői mivolta a kreációkhoz megfelelő kényelmet, gyönyörű kilátást és hihetetlen légkört biztosított. A hatalmas és rendezett magánliget nagyban hozzájárult a 38 fokos hőség elviseléséhez.
A képzőművészeti napokat Machová Ľudmila vette szárnyai alá, akinek munkáját az ember és a természet együttélése, az attól való eltávolodás és annak következményei által megformált mesterséges táj uralja. A foglalkozások figyelmet fordítottak a napvilágos tájfestés témájára és a különféle pingálási technikák elsajátítására, mindezek az oktató műveinek bemutatásával és szakmai előadásával egészültek ki.
A téralkotások Aradský Richard felügyelete alatt születtek, aki szobrászattal, térplasztikával, ipari formatervezéssel és kő használati tárgyak, beltéri, illetve kültéri kiegészítők tervezésével és kivitelezésével foglalkozik. A kreatív szakkör főleg a természetben végzett munkára, az alkotói területen a természetben hamisítatlanul megtalálható naturális anyagokból való tárgyak, szobrok, szerkezetek, raszterek létrehozására összpontosított. A gyakorlatokat a Természet művészete (Nature art) elnevezésű festészeti áramlat megközelítéséről szóló program, továbbá a témavezető alkotásainak prezentációi bővítették ki.
Angelo Purgert (CZ) – fényképészként, a cseh Szakmai Fotósok Egyesülete és a Cseh Fotóművészeti Szövetség tagjaként, számos könyv, mint a První republika, 1. republika, Jiný svět / Other World írójaként a fotográfia témáját vezette. A résztvevők általa megtapasztalhatták, a természetes fényt kihasználva hogyan dolgozzanak a világítástechnikával, a fényképen hogyan alakítsák a kompozíciót és a szépérzéket, valamint bemutatásra került az eredeti és sikeres fényképészeti projekt létrehozásának módját ismertető, První republika című tervezete.
Králik Stanislav – dokumentumkezelő, a Szlovák Rádió és Televízió, továbbá a Cseh Televízió és a Komáromi Városi Televízió munkatársa. A Besztercebányai Művészeti Akadémia Színművészeti Kara Dokumentumfilm Tanszékének doktorandusz hallgatója által a fiatal filmesek a mozgóképes világba nyertek betekintést, a dokumentum-riportfilm készítésének titkaival, egy rövid „rémfilm” készítésének teljes szerkezetével, a forgatókönyv összeállításától kezdve, a vágáson, a zene kiválasztásán keresztül egészen a feliratok szerkesztéséig bővítették ismereteiket.
Szakmai felügyeletként, az egész rendezvény felett Szabó Csekei Tímea művészettörténész nyújtott mentori kezet. Képesített ismeretei és tudása ösztönző jelleggel bírtak az egyes műhelyfoglalkozások ötleteléseinél.
A körülölelő miliő kínálta tökéletes körülményeket kihasználva és a környező területet, a tájat, a látképet és a természetes anyagokat felhasználva új fényképészeti, filmes és képzőművészeti eljárásokat tanítottuk meg a részvevőkkel. Az amatőr alkotók elképzeléseinek megvalósításához ily módon, képzett előadók segítségével biztosítottunk teret, valamint felmértük a tehetségüket és a tudásukat, hogy hasznát vehessék a jövőbeli kompozícióik során. Épp ezek a szempontok a VFFV 2021 elnevezésű művészeti workshop felbecsülhetetlen érdemei. Úgy hisszük, az effajta rendezvények szükségesek és tartalmasak, így már most készülünk a következő évfolyamára.